Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 .....maybe it can be my new hobby ↡ Advertisement Link to post Share on other sites More sharing options...
Tunge 1st Gear November 30, 2007 Share November 30, 2007 tmd... i've been buying sunshine bread for years now. and recently i noticed that the bread prices has been steadily increasing i believe it was $1.55/loaf earlier this year.. then it became $1.65 mid year... and just now when i bought it in 7-11 it was $1.75!? even those "freshly" baked bread in neighbourhood bakeries isnt cheap. about $1.10/loaf but with less slices. not sure if they've also increased prices. anyone know of any cheaper source of fresh bread? wah bread price trying to catch up with petrol! jai you!!! Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 ... u dont say. i'm just stating the prices for the normal soft white bread. there are also bread that are more ex, eg wholemeal, raisins, milk bread etc Link to post Share on other sites More sharing options...
Seabass_sg Neutral Newbie November 30, 2007 Share November 30, 2007 think NTUC housebrand still same price . . . Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 i didnt know there's NTUC bread Link to post Share on other sites More sharing options...
Ahyoo2002 2nd Gear November 30, 2007 Share November 30, 2007 looks to me like add water, .............and pour in, press start button, then can liao Link to post Share on other sites More sharing options...
Thug Clutched November 30, 2007 Share November 30, 2007 tmd... i've been buying sunshine bread for years now. and recently i noticed that the bread prices has been steadily increasing i believe it was $1.55/loaf earlier this year.. then it became $1.65 mid year... and just now when i bought it in 7-11 it was $1.75!? even those "freshly" baked bread in neighbourhood bakeries isnt cheap. about $1.10/loaf but with less slices. not sure if they've also increased prices. anyone know of any cheaper source of fresh bread? Everything going up bro....everything... Link to post Share on other sites More sharing options...
Sirbrian Neutral Newbie November 30, 2007 Share November 30, 2007 if you buy flour in big quantity, you can save money....however whether if lose or save money, nothing beat a freshly baked brake done in your home bro. Trust me on this. Link to post Share on other sites More sharing options...
Seabass_sg Neutral Newbie November 30, 2007 Share November 30, 2007 Got NTUC one they got the normal bread, wholemeal or milky one . . . cheaper . . . Link to post Share on other sites More sharing options...
Nhrisuzu 1st Gear November 30, 2007 Share November 30, 2007 i ordered a walnut cake.. prices went up by $0.30.. asked the shop owner why, she said prices of butter went up.. Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 no need bake huh Link to post Share on other sites More sharing options...
Toyo 1st Gear November 30, 2007 Share November 30, 2007 (edited) Gardenia also. i used to pay $1.60 now its $1.75 sometimes i will buy at cedele where one loaf easily csot $4-5 Edited November 30, 2007 by Toyo Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 i know.. maybe i should by m'sia bread Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 maybe can DIY and sell here Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 Got NTUC one they got the normal bread, wholemeal or milky one . . . cheaper . . . i will check them out Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 i ordered a walnut cake.. prices went up by $0.30.. asked the shop owner why, she said prices of butter went up.. i guess its either they increase price or they reduce size Link to post Share on other sites More sharing options...
Robin 4th Gear November 30, 2007 Author Share November 30, 2007 yes. u realise it cost about $1.50/loaf earlier this year?? suddenly it went to $1.60 and now its $1.75 ... Link to post Share on other sites More sharing options...
Seabass_sg Neutral Newbie November 30, 2007 Share November 30, 2007 or they increase price and also reduce size ↡ Advertisement Link to post Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In NowRelated Discussions
Related Discussions
Sell by bidding - BEST price from 500 car dealers in 1 day
Sell by bidding - BEST price from 500 car dealers in 1 day
Sg Election 2025!
Sg Election 2025!
Commentary: Singaporeans’ reluctance to pay more for hawker food is endangering the trade
Commentary: Singaporeans’ reluctance to pay more for hawker food is endangering the trade
Petrol Price Movement in Singapore
Petrol Price Movement in Singapore
Fatty Kim going crazy again
Fatty Kim going crazy again
New car discount/price/promo
New car discount/price/promo
Greater Southern Waterfront discussion
Greater Southern Waterfront discussion
Best way to sell car (aka highest price)
Best way to sell car (aka highest price)